Тарифи на електроенергію для підприємств — болісна тема, що насправді має відношення до кожного, без виключення. Адже вартість електроенергії для підприємства має прямий вплив на вартість та обсяги продукції, що випускається, а значить, й на податки, котрі мають наповнювати бюджет та безпосередньо впливати на якість життя кожного українця. Тому всі заклики знижувати тарифи для населення за рахунок підвищення тарифів для непобутових споживачів є не просто банальним популізмом, а зловмисним шкідництвом, націленим на не надто звичну до критичного мислення частину населення.

А що ж у реальності? На жаль, реальність не надто прихильна до підприємств, залежних від електроенергії. В той час, як незалежні постачальники, такі як https://kr-energo.com/, пропонують мінімально можливу маржу, регулятори та оператори системи розподілу зацікавлені в отриманні максимального прибутку, незважаючи на потреби та можливості підприємств.

Що вплине на формування тарифів для підприємств на електроенергію у 2021?

Ефективні прогнози ринкових коливань вартості електроенергії навряд можна назвати достатньо можливими, тому тут варто очікувати типових сезонних коливань з поправкою на особливості температурного режиму та епідеміологічного стану у ті чи інші місяці. Загалом, тут особливих сюрпризів не очікується, тому цю частину тарифів можна прийняти аналогічною цьогорічній.

З маржею незалежних постачальників електроенергії теж нічого особливого не очікується — їхній прибуток значно краще краще забезпечується великими обсягами продаж за умови мінімальної націнки, аніж намаганням продати дорожче.

Справжні проблеми починаються на рівні держави та обленерго, котрі не надто звертають увагу на реальні можливості промисловості. Принаймні, колективний лист металургійних, хімічних та інших енергоємних підприємств щодо необхідності зупинити фатальне підвищення тарифу на транспортування електроенергії залишився, фактично, без реальної уваги. В результаті, вже з грудня 2020 цей тариф виріс на третину, значно збільшивши фінансовий тягар підприємств.

Свої 5 копійок у нелегку справу погіршення умов для промисловості зараз намагаються додати й усі обленерго, що декларують бажання збільшити у 3-4 рази тариф на розподілення електроенергії. За попередніми даними, НКРЕКП не має наміру у повній мірі задовольняти такі забаганки, однак, певне підвищення цього тарифу все ж має відбутися.

На яку ціну електроенергії очікувати підприємствам?

Як видно з вищесказаного, фактична ціна електроенергії 2021 для підприємств буде вищою за ту, що пропонувалася у 2020 році. Це вже є фактом, однак, поки що немає можливості вказувати точні цифри, адже остаточного рішення по тарифам на розподіл електроенергії ще не прийнято. Наразі власникам підприємств залишається тільки чекати результатів публічних обговорень та намагатися звернути увагу політикуму та суспільства на свої проблеми, яких з часом стає все більше.