Алкоголізм – гостра соціально-культурна проблема України. За даними Вікіпедії, в 2012 році наша країна посідала третє місце в світі з усередненого споживання алкоголю на людину. В 2016 році середній рівень споживання алкоголю становив 8,6 літрів на рік на кожного українця. Зловживання спиртними напоями призводить до передчасної смерті біля 30% всіх чоловіків. Вражає і рівень дитячого алкоголізму. Станом на 2009 рік близько 40% підлітків 14-18 років регулярно вживали алкоголь.

Фізичні наслідки алкоголізму – це одне, але не можна забувати і про психічні аспекти. Часто стереотипи, пов'язані з алкоголізмом, відсувають на другий план інші важливі аспекти, такі як проживання з залежним та функціонування сім'ї. Як поводитися з алкоголіком в домашніх умовах і зберегти відносини?

Алкоголік вдома – як поводитися з алкоголіком?

Люди дуже різні, тому складно чітко визначити, як розмовляти з алкоголіком в домашніх умовах. Для кожного може спрацювати щось своє, тому є сенс зосередитися на різних методах. Перш за все, не можна допустити, щоб залежність прогресувала. Якщо алкоголік вдома може вільно пити, бо всі справи за нього роблять інші, то він, звичайно, не помітить негативних наслідків алкогольної хвороби. Співзалежність – це найгірший варіант з усіх можливих. Алкоголік, який сидить вдома і дивиться, як п'ють інші, не буде відчувати співчуття. Це не підвищить в ньому почуття відповідальності за здоров'я сім'ї. Не слід також постійно докоряти алкоголіку. Циклічні розмови, погрози та образи також не викличуть співпереживання. Будь-які прохання не будуть запам'ятовуватися через провали в пам'яті, які виникають під час алкогольної залежності.

Кожен член сім'ї має право на своє життя і не повинен підлаштовувати його під хворобу свого родича. Це точно не переконає залежного змінитися. Хоча важко спостерігати за прогресуванням хвороби алкоголіка в домашніх умовах, не реагуючи на неї, важливо знати, коли потрібно відступити. Постійний протекціонізм, безумовно, не дасть бажаних результатів.

Життя з алкоголіком

Створити здорові і стабільні відносини з алкоголіком дуже складно, а в критичній фазі хвороби – іноді неможливо. Як алкоголік поводиться вдома? Це залежить від ставлення і поведінки найближчих до нього людей. Якщо домочадці постійно намагаються ліквідувати свої запаси спиртного і демонстративно виливають алкоголь, це лише провокує алкоголіка. Тоді людина намагається ще краще приховати будь-які запаси і довести, що вип'є, якщо захоче. Залежні в момент потягу до алкоголю можуть бути агресивними та імпульсивними. Іноді важко передбачити, як поведе себе алкоголік. Вдома ситуація швидко змінюється. Залежність часто приховується від інших людей, щоб вони ніяк не засуджували ситуацію. Такий стан може тривати роками. Алкоголізм переважно асоціюється з патологією, соромом і своєрідною поразкою. Після того, як алкоголік вдома залишається без будь-якої допомоги і підтримки, він часто починає розуміти, що таке залежність і прирівнювати її до хвороби.

Лікування алкоголізму у Хмельницькому https://czm-maa.org/likuvannia-alkoholizmu.html можна починати в будь-який час. Однак час прийняття рішення впливає на те, наскільки серйозно алкоголь вплинув на повсякденне життя людини та її стосунки з близькими.

Алкоголік вдома – як допомогти?

Сьогодні почати лікування від алкоголізму простіше, ніж це було раніше. Свою допомогу пропонують багато державних і приватних клінік. Якщо ваша рідна людина залежна від алкоголю, звертайтеся в Центр Здорової Молоді. Чим раніше ви звернетеся в реабілітаційний центр в Хмельницькому, тим скоріше професійні наркологи та терапевти зможуть «поставити родича на ноги».

В умовах стаціонару залежний пройде виведення із запою, очисний алкогольний детокс, а потім, за згодою пацієнта, йому імплантують еспераль (алкогольний імплант) для примусового утримання від алкоголю. Наступний етап – реабілітація та післяреабілітаційна підтримка.

Лікування алкоголіка в домашніх умовах самостійно, без консультації з фахівцем, може бути неефективним або дати лише тимчасове поліпшення. Доцільно скористатися допомогою лікарів, оскільки лише вони можуть фахово оцінити ситуацію без будь-якого емоційного забарвлення.

Крім алкоголізму, в Центрі Здорової Молоді займаються і проблемами наркоманії. Лікування наркоманії в Хмельницькому https://czm-maa.org/likuvannia-narkomanii.html відбувається за найсучаснішими методиками – десятки років, а то і до кінця життя колишній наркоман буде жити повноцінним життям, вільним від патологічних залежностей.