Терміном «курс валют» називають вартість грошової одиниці однієї країни, вираженої в грошах іншої. Наприклад, коли кажуть, що один долар США коштує 40 гривень, то йдеться саме про курс. Він необхідний для того, щоб якось зрівняти гроші різних держав, оскільки вони мають різну вартість. Курс валют не є постійним — він залежить від різних факторів та часто змінюється.

Вартість однієї валюти щодо іншої формується з огляду на такі позиції:

  1. Наявність попиту та пропозиції на біржах. Тут все регулюється за ринковим принципом. Чим більше валюти, тим вона дешевша; чим її менше, тим дорожча. На курс можуть впливати різні чинники: політична ситуація, введення санкцій, ціни на ресурси тощо.
  2. Політика Нацбанку. У деяких випадках він може виходити на ринки, щоб стабілізувати курс, а також видавати регуляторні укази, змінювати ставку рефінансування, вводити обмеження та ін.
  3. Надзвичайні події. Як правило, до них належать революції, війна, різні стихійні лиха тощо. Вони викликають паніку та відтік валюти, тому її курс зростає.

На вартість можуть впливати інші нюанси. Загалом курс показує баланс між реалізованим за кордон та придбаним товаром, отже, чим більше країна реалізує, тим стабільнішими є її гроші.

Де відбувається формування вартості

Існує три основні місця, де формується курс:

  1. Різноманітні біржі. Вони працюють за ринковим принципом попиту та пропозиції. Держава на них ніяк не впливає, зміна вартості відбувається на постійній основі. При цьому банківські організації використовують цей курс, аби створювати свій.
  2. Нацбанк. Він встановлює «офіційний» курс, який використовується в економіці країни та при управлінні бюджетом. Купити валюту за ним практично неможливо — він застосовується в бухгалтерському та податковому обліку, при розмитненні та ін.
  3. Комерційні банки. Вони зазвичай орієнтуються на цифри з бірж. Основний заробіток банків відбувається з різниці між купівлею чи продажем. Кожен фінансовий заклад може встановлювати свої курси — головне, щоб вони були конкурентними.

Також продажем валюти займаються різні приватні «міняйли». Вони практично не впливають на курси, оскільки обсяги торгів у них невеликі. Здебільшого вони спекулюють валютою, тож працювати з ними невигідно.

Які бувають курси

Існує кілька різновидів:

  1. Фіксований. Використовується в деяких країнах, що розвиваються. Нацбанк чи уряд самі встановлюють необхідні цифри, а потім коригують їх із часом.
  2. Плаваючі. Це ефективніше ринкове рішення, яке використовується в більшості країн світу. Курс складається зі ставлення попиту та пропозиції.
  3. Прямий та зворотний. Перший показує вартість валюти в національних грошах, другий — навпаки.

Існують інші види курсів. Наприклад, крос, форвардний, поточний та ін. Але в більшості випадків фізичні та юридичні особи купують валюту в банках та на біржах, тому їм просто не треба знати всі тонкощі ринку.

Джерело: Сайт www.banklviv.com